1. Dlaczego warto zacząć biegać?

Odpowiedzi jest tyle, ile aktywnych osób. Każdy zaczyna biegać z różnych powodów. Niektóre motywacje są zbliżone, a nawet identyczne. Najpopularniejsze powody to: poprawa samopoczucia, kondycji oraz zdrowia. Całkiem liczne grono osób rozpoczyna swoją przygodę, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy. Każda motywacja jest dobra! Sam zacząłem biegać, bo bieganie wydawało mi się świetną metodą na pokonanie własnych słabości.

2. Co daje systematyczne bieganie?

Z perspektywy osoby, która biega od wielu lat nie mam wątpliwości, że regularne bieganie i dyscyplina idą ze sobą w parze. Biegać można zawsze, ale nie zawsze są ku temu optymalne warunki. Wtedy następuje weryfikacja, czy jesteśmy zdyscyplinowani i konsekwentni, czy tylko nam się tak wydawało.

3. Jak zacząć?

Trzeba wyjść z domu! Warto postawić sobie cel. Cel powinien być ambitny, ale realny do zrealizowania. No i ważne, aby miał jakiś termin, przedział czasowy, abyśmy wiedzieli do czego zmierzamy. Najtrudniej jest zacząć, a potem człowiek nabiera rozpędu. Czasem bywa tak, że pomocni są inni ludzie, którzy są w podobnej sytuacji. Nieraz słyszałem, jak ktoś miał kryzys, nie chciało mu się wyjść, ale w związku z tym, że był umówiony to… nie było odpuszczania. Mówi się, że bieganie to sport indywidualny, ale mnóstwo osób biega dla… utrzymania wartościowych relacji.

4. Jak wygląda otwarty trening na Górkach Czechowskich?

Otwarte treningi na Górkach Czechowskich to nie jest towarzyska przebieżka. To ukierunkowana praca dla każdego zdrowego człowieka. Niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. Podkreślam dla każdego, bo na tych treningach poziom ogólnej wytrzymałości nie jest kluczowy. Program treningu ułożony jest tak, że efektywnie mogą ćwiczyć osoby, które teoretycznie są na różnych szczeblach biegowego wtajemniczenia. Na końcu dodam, że treningom towarzyszy świetny klimat, ale przenika się on z poczuciem, że mamy zadanie do wykonania.

5. Czy osoby, które do tej pory nie biegały mogą przyjść na trening?

Oczywiście, wtedy staram się dobrać obciążenie tak, aby trening był efektywny, a co ważniejsze zdrowy.

6. Jakie jest zainteresowanie treningami na Górkach Czechowskich?

Oceniam, że zainteresowanie jest na niezłym poziomie, ale zawsze może być lepiej. Początki były nie były łatwe, ale konsekwentna praca procentuje.

7. Czy w okresie jesiennym i zimowym można biegać?

Jesień i wiosna to idealne pory roku dla biegaczy. Zima też jest dobra. Wszystko rozbija się o odpowiednie ubranie. Aktualnie nie ma problemu, aby nabyć techniczną odzież w korzystnej cenie. Zatem wszystko rozbija się o chęci lub ich brak.

8. Co powiesz tym, którzy boją się ruszyć z kanapy.

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Dotyczy to wielu kwestii w naszym życiu. Po pierwszym treningu człowiek zaczyna dostrzegać coraz więcej możliwości, a mniej przeciwności. Warto zdać sobie sprawę, że bieganie to aktywność, w której nie ma drogi na skróty. Praktycznie każdy może osiągnąć wyższy poziom od tego, jaki zakłada sobie na początku przygody z bieganiem, ale musi być pracowity, a co ważniejsze cierpliwy. W przeciwnym razie szybko pojawią się problemy ze zdrowiem, które zniechęciły już wielu.