Park na Górkach

Teren dawnego poligonu na Górkach Czechowskich może już niedługo zmienić się w wyjątkowe miejsce – park o powierzchni warszawskich Łazienek, który rozmiarem prawie sześć razy przewyższy Ogród Saski. To będzie po prostu największy park w Lublinie. Na powierzchni przeszło 75 hektarów powstanie przestrzeń do wypoczynku i rekreacji dla wszystkich lublinian. W środku miasta zostanie stworzone miejsce, w którym będzie można spędzać czas na świeżym powietrzu, w zgodzie z naturą. O tym, że nowy park będzie wyjątkowy, przesądzi również jego charakter. Będzie to park naturalistyczny, czyli taki, w którym zachowuje się naturalne walory przyrody i schronienie dla zwierząt bez pozbawienia człowieka kontaktu z tą przyrodą.

Przy tworzeniu parku chcemy oprzeć się na trzech zasadach. Po pierwsze – zajmiemy się w sposób czynny ochroną znajdującej się na tym terenie przyrody. Pomoże nam w tym wyznaczenie stref ochronnych dla cennych gatunków roślin i zwierząt oraz ścisła współpraca z najwybitniejszymi ekspertami w zakresie ochrony środowiska. Po drugie – stawiamy na ekologię. Park na Górkach Czechowskich ma powstać w zgodzie z naturą i, w swojej kompozycji, nawiązywać do otaczającego krajobrazu. Idea parku naturalistycznego zakłada jak najmniejszą ingerencję w istniejącą zieleń. W ten sposób ochronione zostaną unikalne walory przyrodnicze, którymi są przede wszystkim suche doliny i wzgórza porośnięte cenną roślinnością. I po trzecie – ważna jest dla nas rekreacja. Teren ten ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Lublina i odpowiadać na ich potrzeby. Dlatego to, co będzie można w nim robić, zależy także od Was! Piszcie do nas i przesyłajcie swoje pomysły na nowy park w Lublinie: park@gorkiczechowskie.pl. Stwórzmy to miejsce wspólnie!

Nasz park będzie większy od Łazienek warszawskich. Jeśli ktoś był w Łazienkach i spacerował przez parę godzin, to wie, że jest to park, który służy całej warszawskiej aglomeracji. Tłumy warszawiaków, które wchodzą od Alei Ujazdowskich przez bramy Łazienek, znikają w przestrzeni tego wspaniałego parku. Park na Górkach będzie jeszcze większy niż warszawskie Łazienki.

Dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach

prof. WSPA – architekt

Park na Górkach Czechowskich ma być miejscem, w którym każdy znajdzie przestrzeń dla siebie i będzie mógł w ciekawy sposób spędzić wolny czas. W tym celu zostanie stworzona bezpieczna i uporządkowana przestrzeń ze ścieżkami, ławkami czy latarniami. Kto nigdy na Górkach Czechowskich nie był, z obawy o bezpieczeństwo czy brak możliwości poruszania się po trudno dostępnych terenach, nareszcie będzie mógł poznać to miejsce i skorzystać z jego walorów. Będzie można tu po prostu przyjść, by przyjemnie spędzić czas z rodziną, potrenować z przyjaciółmi ulubioną formę sportu, rozłożyć na trawie koc i poczytać książkę.

Co będzie można robić w nowym parku?

Przede wszystkim będzie tu można przebywać w otoczeniu natury. Poza tym z pewnością miło spędzicie tutaj czas z najbliższymi: rodziną, przyjaciółmi, dziećmi. Co myślicie o placu zabaw, parku linowym, domku na drzewie, boiskach, polanie do puszczania latawców? Wiemy też, że w nowym parku będzie można skorzystać z krótszej bądź dłuższej chwili relaksu, jak i spędzić czas aktywnie, uprawiając sport. Dlatego powstaną w nim trasy rowerowe, biegowe, do nordic walkingu, nie zabraknie też ścieżek do spacerowania i ławek przeznaczonych na odpoczynek. Czego według Was brakuje jeszcze w Lublinie i co powinno powstać w nowym parku? Kino letnie, skatepark, miejsce piknikowe, miejsce do opalania, dog park, a może otwarta siłownia? Piszcie do nas!