Ekofarma – wyjątkowe rozwiązanie i atrakcja w Parku na Górkach

O tym, że owce to doskonałe naturalne kosiarki, wiedzą mieszkańcy nie tylko regionów górskich. Zwierzęta te pracują również na terenach miejskich, co w niektórych europejskich miastach doceniono już dawno. W porównaniu z maszynami owce są często bardziej efektywne, mogą dotrzeć w miejsca mniej dostępne, a jednocześnie nie niszczą przyrody.

Lublin też mógłby skorzystać z naturalnej kosiarki. W planowanym przez lubelskich architektów parku naturalistycznym na Górkach Czechowskich przewidziane jest gospodarstwo ekologiczne, w którym mogłoby zamieszkać stado owiec. Wykorzystanie tych zwierząt do regulacji roślinności, zwłaszcza w strefach ochronnych parku, gdzie np. mieszka chomik europejski, byłoby lepsze niż jeżdżenie głośnymi kosiarkami mechanicznymi. Zauważono też, że wypas owiec pozytywnie wpływa na zachowanie rodzimych gatunków roślin i odpowiedniej flory bakteryjnej na tych obszarach. Zwierzęta te przygryzają trawę na jej poziomie i nie zadeptują roślinności.

Co poza tym dałoby mieszkańcom Lublina sprowadzenie na Górki Czechowskie stada owiec? Oprócz tego, że każdy mógłby do woli przyglądać się zwierzętom tak rzadko widywanym poza górskimi pastwiskami, w gospodarstwie miałby okazję posmakować owczego mleka, kupienia owczego sera czy wzięcia udziału w warsztatach tkackich z wykorzystaniem owczej wełny. Dzieci z lubelskich szkół i przedszkoli mogłyby też przyjeżdżać na zajęcia w plenerze i na pewno z większym zainteresowaniem oglądałyby żywe owce niż zdjęcia z prezentacji. Zwłaszcza te maluchy, którym się wydaje, że mleko powstaje w sklepie.