Mała architektura w parku

Park miejski bez ławek i koszy? To prawie niewyobrażalne. Elementy tzw. małej architektury są niezbędne w przestrzeni publicznej, jaką jest park. Sprawiają, że dane miejsce staje się zorganizowane i przyjazne dla ludzi oraz dla przyrody. Obiekty takie jak śmietniki służą utrzymaniu czystości. Ławki, ławy czy stoliki pomagają odpocząć, zrelaksować się.

Oprócz aspektu użytkowego wspominane elementy pełnią też funkcję dekoracyjną, informacyjną i edukacyjną. Często przy wejściu można zauważyć witacz, znaki wskazujące kierunki pomagają odnaleźć się w przestrzeni, a wzdłuż ścieżek spacerowicze mają okazję poczytać np. ciekawostki przyrodnicze albo historyczne umieszczone na tablicach informacyjnych. Przyjemnie też jest odpocząć na ładnych, wkomponowanych w okoliczną przyrodę ławeczkach. Chociaż nie często zwraca się na to uwagę, ładnie zaprojektowane i utrzymane ławki parkowe mogą być też doskonałym dodatkiem do sesji fotograficznej.

Za zgodą dr. Piotra Szkołuta, kierującego pracami nad koncepcją parku na Górkach Czechowskich, przedstawiamy kilka propozycji ławek i witacza oraz tablic informacyjnych.